Anahtar Teslim Dekorasyon


Maltepe Mahallesi
General Ali Rıza Gürcan Cad.
Eski Çırpıcı Yolu Sokak
Merter Meridyen İş Merkezi
Kat:2 No:229
Zeytinburnu/İstanbul Tel: +90 (212) 655 86 53Tel: +90 (212) 481 21 48 info@fulltadilat.com

Kullanım Şekline Göre Çatıların Sınıflandırılması

dekorasyonda aydinlatmanin onemi
Şubat 24, 2017

Kullanım Şekline Göre Çatıların Sınıflandırılması

Çatılar, kullanım şekline göre ikiye ayrılabilirler: Bunlar; üzerinde gezilebilen çatılar ya da gezilmeye elverişli olan çatılar ile üzerinde gezilemeyen çatılar ya da gezilmeye elverişli olmayan çatılar 'dır.

1- Üzerinde Gezilen Ya Da Gezilmeye Elverişli Olan Çatılar

Bu çatılarda çatı üzeri teras, bahçe, açık ya da kapalı otopark olarak kullanılmak üzere tasarlanır. Bir çatının üzerinde gezilebilmesi, o çatının üzerinin kullanılabilmesinin yanı sıra, çatı yüzeyinin hareketli ve darbesel yüklere karşı korunması gerekliliğini de doğurur.

2- Üzerinde Gezilemeyen Ya Da Gezilmeye Elverişli Olmayan Çatılar

Bu çatılar, düz ya ya eğimli olabilecekleri gibi, yalnızca bakım ve onarım amacı ile üzerinde gezilebilir. Nitekim, %33 eğimli ve kiremit örtülü bir çatı, gerek eğimi gerekse örtü malzemesinin kırılma olasılığı nedeniyle, yalnızca bakım ve onarım amacıyla üzerinde gezilebilir. Üzerinde gezilemeyen çatıların daha çok ısı, su ve nem gibi atmosferik etmenlere karşı korunmaları gerekir. Bir çatının üzerinde gezilememesi, üzerinin herhangi bir amaçla kullanılmadığını gösterse de, güneş kolektörleri, anten ve benzeri araçların çatı üzerine yerleştirilmesi de bir anlamda çatı üzerinin farklı bir kullanılma şeklidir.